Talent vs Silná stránka

22.07.2020

Talent vs Silná stránka

V čem je rozdíl? Je to jednoduché. Talenty jsou náš potenciál. Je to něco, co si vypěstujeme na úrovni dovedností, zasahuje to úroveň našich přesvědčení a úzce to souvisí i s našimi hodnotami. Silnou stránkou se tento potenciál stává, když si jej uvědomíme a vědomě jej vnášíme do života. Jsme si svého potenciálu vědomi a v souladu s ním žijeme a rozhodujeme se. 

Často žijeme úplně mimo svoje talenty i silné stránky nebo živoříme na jejich okraji. Často ani nevíme co jsou naše talenty a o to je složitější z nich udělat naše silné stránky. Co je k tomu potřeba? 

Silnou stránkou se naše talenty stanou, když:

  • si je uvědomíme, pro někoho to znamená pojmenovat, pro někoho zažít zkušenost s jeho používáním a dostat jí tím do vědomé mysli
  • je vědomě začneme používat a vnášet do života - pracovního nebo osobního
  • pochopíme svou vítěznou strategii, tedy pochopíme, co nás dělá úspěšné, na co jsme opravdu dobří a co máme přenechat jiným, delegovat nebo se podělit

Právě jsem skončil sezení nad talenty a silnými stránkami s jednou úžasnou ženou, která cítí, že potřebuje profesní změnu. Události v jejím osobním životě jí před léty donutily udělat změny v životě pracovním. Teď, po několika letech se v práci necítí dobře. Něco jí chybí, do práce se netěší a nemá motivaci. TALENT BASED COACHING metodika mi dává možnosti její situaci rozklíčovat. Nechám jí mluvit a pečlivě poslouchám. Držím se zdrojů, ze kterých jsem se o talentech učil - NLP, Essencial Life Qulities a CliftonStrengths®, které používá společnost Gallup®. Pak jí můžu dát zpětnou vazbu:

  • "slyším, že váš temperament zde nenachází ..."
  • "vnímám, že váš temperament naopak jinde měl ..."
  • "slyším, že silné stránky, které tato pozice potřebuje jsou tyto ..."
  • "naopak se mi zdá, že vaše talenty jsou ..."

"To je přesné" byla její reakce. Potom následovaly další otázky, které té ženě pomohly ukotvit právě pojmenované a uvědomit si to, co ještě pojmenované nebylo. Hodně mluvila o svém pracovním životě, o tom co jí nabíjí a naopak. Energie z ní jen sálala. Už jsem jen rekapituloval, zapisoval, dával zpětnou vazbu.

"Co vám dnešní sezení přineslo?"

"To mě moc pomohlo, že jsme to takto společně pojmenovali. Bylo to moc důležité si to uvědomit. Co mám dělat dál?"

Dostala domácí úkol, který byl přirozeným vyústěním našeho povídání. Těším se na příští setkání, až budeme společně tvořit její budoucnost.

I tak může vypadat koučovací sezení nad silnými stránkami a talenty. Tahle práce mě asi nikdy nepřestane bavit.

S láskou, Martin                                                              

Vytvořte si webové stránky zdarma!